Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для ПорошенкаСьогодні, 07:52

23

Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Мер Харкова Геннадій Кернес вирішив публічно підтримати президента Петра Порошенка на виборах

Прес-служба Геннадія Кернеса

Автор Христина Бердинських

Мер Геннадій Кернес робить з півторамільйонного Харкова електоральний анклав для свого нового великого союзника — президента Петра Порошенка. В хід пішло все: від передвиборних газет до підключення київських політиків.

Оточений помічниками та охороною в своєму просторому кабінеті, сидячи в інвалідному візку, мер Харкова Геннадій Кернес каже тихо, але впевнено: «Це не мій шлях — балотуватися в президенти. Ми повинні працювати в Харкові».

Ми — це він сам, людина, яка нещодавно офіційно поступилася місцем у списку потенційних президентів іншому — чинному главі держави Петру Порошенку. Несподіваний хід для політика, який ще вчора симпатизував партії Відродження, що складається з екс-регіоналів. Від неї Кернес балотувався в мери і впевнено переміг з результатом 65,8%. Та й до того харківський градоначальник ніколи не підтримував майданних політдіячів.

Але часи і настрої змінюються. І Кернес виявився підвладний змінам.

Сам Порошенко поки що офіційно не оголосив про висунення в кандидати — він їздить регіонами, представляючи нещодавно отриманий томос про автокефалію для Православної церкви України. Та й на розвішаних по всій країні білбордах глави держави постійно фігурує це досі невідоме слово — «томос». Аналітики впевнені: автокефалія буде однією з тих тем, на яких Порошенко 31 березня цього року спробує вдруге в’їхати на Банкову.

Але його новоявлений харківський союзник має намір по-своєму агітувати міський електорат за чинного главу держави. «Я не говоритиму про томос, я не буду говоритиму про безвіз або ще про щось, — це державна і зовнішня політика», — стверджує Кернес. Особисто він, мовляв, зробить акцент на підйомі міського господарства, який відбувся в Харкові за Порошенка.

Сьогодні саме корисністю глави держави для міста мер пояснює своє рішення підтримати власника Roshen. У 2014-му ніхто не зміг би собі уявити, що подібні слова вилетіли б з вуст Кернеса, певен Дмитро Булах, голова Харківського антикорупційного центру і депутат місцевої облради. «Порошенко — постмайданний політик. Кернес був їхнім опонентом, постачальником тітушок на Майдан, представником проросійських сил, значна частина яких втекла до Росії», — каже обласний парламентарій.

Для самого гаранта такий союзник в регіоні — знахідка. За даними грудневого опитування групи Рейтинг, Порошенко в Харківській області — лише п’ятий за популярністю кандидат на посаду глави держави. Тут він поступається екс-опоблоківцю Юрію Бойку, автору Нових курсів Юлії Тимошенко, телешоумену Володимиру Зеленському та навіть телеполітику Євгену Мураєву. А от Кернес у Харкові — авторитет і людина з високим рівнем підтримки. І може допомогти президенту як мінімум у місті.

Злиття двох гравців

У листопаді 2018-го року в Харкові з’явився безкоштовний інформаційний бюлетень Вісник Харкова. Тираж — 20 тис. примірників. На головній сторінці першого номера — фотографії лише двох людей: глави держави і мера.

«У нас з’явилися гроші для вирішення міських питань. Я бачу, що Порошенко думає про місцеве самоврядування, допомагає йому», — цитує газета Кернеса.

Далі вже цитата Порошенка: «Харків — це серце української промисловості. У повному обсязі використовувати його потенціал — це завдання і для уряду, і для парламенту, і для президента». Поруч — фотографія глави держави на відкритті ювілейної, 30-ї станціі харківського метрополітену із символічною назвою «Перемога».

Бюлетень — це зброя масового паперового ураження, запущений, судячи з усього, командою Кернеса. Але це ще не все: Булах розповідає, що багато харків’ян у новорічні свята отримали листівки зі спільним привітанням від мера і президента. Починається воно словами «Шановні однодумці!». При цьому на листівці розміщено фотографію з пам’ятником радянському вождю Володимиру Леніну на головній харківській площі.

«Кого я можу підтримувати [крім Порошенка], якщо я працюю щодня і бачу те, що відбувається?» — каже Кернес. Харків завдяки главі держави отримав держгарантії під важливі для міста інфраструктурні проекти. Що, як вважає мер, дасть йому можливість реалізувати обіцянки, виконання яких харків’яни чекають роками.

У цьому місці Кернес починає перераховувати обіцянки: будівництво метро, багатофункціональний комплекс з переробки твердих побутових відходів, будівництво нового полігону.

Кого я можу підтримувати [крім Порошенка], якщо я працюю щодня? Геннадій Кернес, мер Харкова

Усе це він збирається повторювати і перед виборцями, на персональних зустрічах з городянами.

Юлія Біденко, харківський політолог, розповіла, що Кернес став публічно висловлюватися про підтримку президента ще у 2017-му.

Союз цих двох політиків логічний для них самих, але може не сподобатися виборцям мера, впевнена експерт. Адже ті бачили в Кернесі альтернативу майданним політикам і прагматика, який працює на регіон.

Але, як зауважує Булах, і для чинного президента Кернес-союзник може стати причиною проблем — мер, мовляв, принесе репутаційні втрати Порошенку в національному масштабі.

У самому Харкові вся ця двоїстість призведе до того, що виборці покажуть низьку явку.

«У цей момент якраз вступлять в силу ті ресурси, які є в розпорядженні мерії та облдержадміністрації (ОДА)», — припускає Біденко.

У Харкові існує близько 50 комунальних підприємств, метрополітен, міськелектротранс і безліч інших міськструктур. У кожній з них мер може виступати і закликати голосувати за Порошенка. А до закликів градоначальників комунальники, як показує українська практика, дослухаються.

Електорат Порошенка на Харківщині неоднорідний. Але його виборчий штаб орієнтуватиметься на людей з активною життєвою позицією у віці від 30 до 50 років. Про це НВ розповів Віталій Маляренко, депутат міськради від пропрезидентської фракції Солідарність.

Під наглядом АП

В регіоні у Порошенка є ще один союзник, груповий, — ОДА, очолювана Юлією Світличною. Але ця команда працює окремо від Кернеса, який стверджує, що «Харків і область — це не одне і те ж».

«Кожен працює у своєму напрямку», — говорить і Маляренко, який сам орієнтований на область. Там стільки ж виборців, скільки і в місті, — близько 1 млн.

Агітувати за Порошенка по регіону президентська команда має намір традиційними методами: намети, проект «від дверей до дверей», мобільні пересувні агітаційні групи.

«Ми ставимо перед собою завдання забезпечити 100-відсотковий дотик [з цільовою аудиторією] мінімум один раз», — розповідає Маляренко.

Ключовим союзником Світличної в обласних справах став Ігор Райнін, нинішній голова президентської Адміністрації (АП), який раніше сам очолював область. За словами місцевих експертів і депутатів, чиновник тісно спілкується з головними силовиками міста і області — прокурорами і співробітниками СБУ.

«СБУ в Харківській області — це структура, яка на сьогоднішній день обслуговує інтереси голови АП [Райніна], — прямо каже харків’янин Всеволод Кожем’яко, власник компанії Агротрейд. — Причому особисті, а не державні чи партійні». За його словами, СБУ під різними приводами тисне в регіоні на бізнес і неугодних людей. У Києві це подається як політична боротьба, але насправді, за висловом Кожем’яко, «це вже давно комерційна історія».

Місцевих правоохоронців пов’язують не тільки з Райніним.

У 2016-му голова МВС Арсен Аваков в інтерв’ю інтернет-виданню Українська правда розповідав: у Харкові активізувалися угруповання кримінальних авторитетів Володимира Манукяна (Мантус) і Вадима Казарцева (Князь). А в розпорядженні НВ є знімок, на якому Манукян мило розмовляє з обласним прокурором і головою місцевої СБУ під час спортивного заходу.

Втім, сам Аваков говорив, що авторитети не пов’язані з Райніним.

Напередодні новорічних свят між ОДА і мерією виникло тертя: Кернес, спілкуючись з харківськими журналістами, дорікнув Світличній у тому, що вона блокує місту важливий проект — будівництво зоопарку.

Тоді ж в інтернет потрапив проект листа президенту від представників харківської територіальної організації БПП, незадоволених поділом виборчої кампанії на окремі проекти — місто Харків та область.

Але до відкритого протистояння між мером і ОДА справа не дійшла.

Райнін, як і Світлична, не наважилися поговорити з НВ про підготовку до президентських виборів в Харківській області.

Плюс київський

Нещодавно в Харкові з’явився ще один представник президентської команди — народний депутат від БПП Олександр Грановський. Він не просто парламентар пропрезидентської фракції, але ще і близький соратник Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП в Раді та ключового бізнес-партнера Порошенка.

Грановський балотуватиметься на осінніх парламентських виборах у центральному окрузі Харкова — в Київському районі міста.

Зараз від цього округу в Раді засідає народнофронтівець Олександр Кірш, якому Кернес дорікає в тому, що він взагалі нічого для міста і своїх виборців не робить.

А Грановського вже добре видно в Харкові: на багатьох вулицях він з білбордів вітає городян з новорічними святами.

Кернес розповів, що саме він покликав президентського соратника до Харкова. І тепер активно його підтримує. «Він вміє працювати, вміє лобіювати інтереси», — пояснив мер.

Сам Грановський, зовсім нещодавно відвідавши вотчину Кернеса, заявив НВ, що він, як і інші депутати, ділиться із президентом враженнями про стан справ на місцях.

Депутат ВР Сергій Лещенко неодноразово заявляв, що Грановський впливає на судову систему у країні. А до Кернеса у цієї системи є питання: мер уже кілька років фігурує як обвинувачений у судових процесах — його разом з охоронцями прокуратура вважає винним у викраденні і катуванні кількох активістів Євромайдану.

У серпні минулого року суд закрив процес, оскільки прокурори не з’являлися на засідання. Тепер справа на апеляції.

Кернес запевнив НВ, що сьогодні все перебуває на фінальній стадії, — справа проти нього фактично розвалилася. І Грановський тут ні до чого. «Якщо я і отримую консультації від нього — це моє особисте право звернутися до такого адвоката і юриста, як Грановський», — каже мер.

Сам адвокат і юрист, схоже, може стати сполучною ланкою між Кернесом та Райніним. Про останнього він відгукується позитивно. «Ігор добре знає область і місто, часто щиро переймається [за регіон]», — заявив НВ Грановський.

Але Кернес показує, що він переймається ще більш щиро: «Якщо ми йдемо маршем — це один ритм. Якщо ми йдемо мляво здаватися в полон — це інший ритм».

Сам же мер, схоже, готовий бадьоро карбувати свій передвиборчий крок.