В Україні дуже мало експериментували з передплатою онлайн-видань — керівниця проекту «Накипіло»Наталю, сума, яку ви плануєте зібрати через краудфандинг, враховує лише оренду приміщення медіацентру чи також і зарплату працівників?

Кампанія враховує лише суму, необхідну для оренди нашого медіацентру. Ми поговорили з нашою командою й вирішили, що медіацентр — це дуже важлива частина нашого проекту й нам важливо в першу чергу забезпечити його роботу.

Ми починали «Накипіло» на волонтерських засадах. Знову ж таки, ми обговорили ситуацію з командою й будемо намагатися за можливості знайти гроші й на зарплати. Ми подали заявки на три гранти і як тільки в нас з’являться кошти, будемо їх перерозподіляти: гроші, зібрані на оренду, перенаправимо на виплату зарплат, водночас гроші з грантів направимо на оплату оренди тощо.

Як ви прийшли до думки запустити краудфандингову кампанію? Це ваша перша кампанія?

Так, це наша перша кампанія, але я чула багато про краудфандинг до цього. Ми навіть пройшли тренінг від одних із наших грантодавців про те, як працювати з такими платформами. Нас давно вже заохочували спробувати запустити краудфандингову кампанію. І ось нарешті ми це зробили. (Сміється.)

Джерело: «Велика ідея»

Ви зібрали вже більшу частину суми, тож можна сказати, що кампанія успішна. Будете ще звертатися до цього інструменту в майбутньому?

Мені подобається, що це абсолютно відкрита платформа, на якій треба обґрунтувати свою кампанію, на що ти збираєш гроші. І гроші йдуть не на умовну банківську карту — укладається угода, все відбувається максимально прозоро. Це нормальна світова практика. Окрім того, ці кошти збираються на розвиток та функціонування якісних незалежних медіа — тож чому б і ні?

Чи є у вас у планах змінювати фінансову модель роботи «Накипіло» і яким чином?

Одна з проблем у монетизації сайту — нам потрібна людина в команді, яка буде цим займатися. На жаль, в нас усі максимально завантажені роботою. Тож тут слід міркувати, чи потрібно знаходити кошти й наймати окремого фахівця, чи певним чином перерозподілити роботу в команді.

Ми міркували над створенням свого продакшну, в нас є обладнання й люди, які можуть робити якісний контент. Інший напрям, який нас дуже цікавить, — це нативна реклама. Це дуже енерговитратний і працемісткий процес, тому поки ми придивляємося до нього. Ми, звісно, шукаємо сталу модель для себе. Інших варіантів у нас немає, адже гранти не безкінечні, та й краудфандинг теж. Можливо, ми ще раз використаємо цей інструмент, але й спекулювати ним теж не можна.

Джерело: сайт «Накипіло»

Запровадження платної підписки ви розглядаєте?

Розглядаємо й такий варіант. Щодо цього є дуже різний досвід і різні думки. Ми поки зважуємо цю можливість. Українські читачі не зовсім готові платити за контент, але в нас у країні й недостатнього такого досвіду (запровадження платної підписки. — MS). Небагато видань пропонували своїм читачам платити за контент, тому треба усе пробувати.

Треба ще розуміти, що саме в цю платну підписку включати, який контент. Це точно мають бути не новини. Можливо, це мають бути великі формати, лонгріди. Такі речі потрібно прораховувати, це окрема складна історія.

Ви досліджували, які запити у вашої аудиторії?

Це дуже цікаве питання. У нас є різний досвід із вивченням нашої аудиторії. Здебільшого наші читачі — дуже активні люди. От який відсоток у нас активістів — такий і відсоток нашої аудиторії, якщо порівнювати з читачами інших медіа, які давно працюють на харківському медіаринку.

Насправді, складно прорахувати саме ту частку аудиторії, що цікавиться темами, які ми висвітлюємо, наприклад, правами людини, інклюзією тощо. Для нас це дуже нова тема — як працювати на запит. Нам хочеться підтягувати людей на свій рівень. А аудиторія споживає той контент, який дають. Звісно, якщо ми будемо писати про кожну крадіжку, вбивство чи пожежу, в нас буде значно більша аудиторія. Але ми не пишемо про такі речі. Тільки якщо це щось резонансне, де потрібен громадський контроль над розслідуванням, наприклад, масштабне ДТП.

Ми орієнтуємося на глибше вивчення тем. Тому з цього погляду запит аудиторії — складна штука. Ми довго думали, яка в нас аудиторія. Але потім зрозуміли: ми робимо те, що нам подобається, що нам цікаво, що ми самі із задоволенням читаємо. Можливо, це трохи зухвало й ми будемо міняти підхід, простіше дивитися на деякі речі. Особливо якщо це буде стосуватися, наприклад, нативного контенту.

А поделиться?