В Харькове обсудили законопроект, касающийся переселенцевВ Харькове обсудили проблематику обеспечения избирательных прав внутренне перемещенных лиц и трудовых мигрантов, под девизом «Каждый голос имеет влияние».

По словам организаторов, в Украине более 1,5 миллиона внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) в отношении которых есть определенные проблемы в обеспечении их права голоса во время местных и частично парламентских выборов. Законопроект № 6240 «О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно избирательных прав внутренне перемещенных лиц и других мобильных внутри страны граждан)», по мнению организаторов, обеспечит избирательными правами ВПЛ, трудовых мигрантов и лиц без регистрации во всех видах выборов.

Детали законопроекта и возможные препятствия в его реализации обсудили в ходе публичной дискуссии «Законопроект 6240 — путь к обеспечению избирательных прав переселенцев и трудовых мигрантов» аналитик Гражданской сети ОПОРА Александр Клюжев, старший советник по юридическим вопросам Международного фонда избирательных систем (IFES) Денис Ковриженко, исполнительной директор Общественного холдинга «ГРУППА ВЛИЯНИЯ» Татьяна Дурнева, заместитель главы харьковской областной организации ВО «Свобода» Кирилл Лукаш, внештатный советник Минсоцполитики по вопросам ВПЛ Ольга Аверина и многие другие заинтересованные лица.

В ходе круглого стола участники выразили различные точки зрения:

«Дебати стосовно виборчих прав ВПО розпочались ще у 2014-2015 рр, але жодних законодавчих змін тоді внесено не було. Наразі існує потреба в забезпеченні виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, багато хто з яких вже інтегрувався у чинні громади. Закон про президентські вибори надає право громадянам проголосувати за фактичним місцем проживання по всій території країни. Якщо ж ми беремо законодавство про Парламентські вибори, то бачимо, що громадяни, фактичне місце проживання яких не збігається з місцем їх реєстрації за паспортом, можуть отримати на руки лише один виборчий бюлетень для голосування за партійними списками. На місцевих виборах громадяни, які живуть не там, де вони прописані взагалі не мають права голосу», — описал ситуацию, сложившуюся на данное время старший советник по юридическим вопросам Международного фонда избирательных систем (IFES) Денис Ковриженко.

В то же время, прозвучали и причины, по которым внутренне перемещенные лица не спешат менять место регистрации в паспорте.

«Серед загальних причин переселенці називали наявність ментального зв`язку з вимушено покинутим місцем проживання, меншу вірогідність втрати майна на окупованих та непідконтрольних територіях, більший ризик при перетині лінії зіткнення, відсутність можливості отримати нову реєстрацію», — раскрыла существующую проблематику особенностей взглядов переселенцев исполнительной директор Общественного холдинга «ГРУППА ВЛИЯНИЯ» Татьяна Дурнева.

Так же были высказаны и более глобальные соображения по этим вопросам:

«Перед тим, як забезпечувати вимушених переселенців виборчими правами на місцевих та мажоритарних виборах, держава Україна, а головне – влада, має забезпечити цих осіб основним вибором: повернутися додому чи інтегруватися на новому місці. Нині ніхто не може впевнено сказати — коли буде звільнено від окупантів Донбас та Крим і чи буде звільнено взагалі. Чинна влада у роботі з переселенцями діє хаотично, ніде не було представлено стратегію чи-то повернення переселенців до своїх домівок, чи-то їхньої інтеграції у нових громадах. Про деокупацію українських територій і говорити годі, бо українці, в тому числі й переселенці, місяцями чують мантри про безальтернативність Мінського процесу, а цей процес ні у кого, м’яко кажучи, оптимізму не викликає.Тому питання гарантування реалізації частини виборчих прав переселенців, бо і Президента, і політичні партії переселенці обирати нині мають можливість. Все це можна розглядати лишень в контексті реінтеграції окупованих територій до великої України. Лишень тоді, коли влада стане називати речі своїми іменами, зокрема АТО – війною, а переселенців — біженцями від російської агресії в Україні, лишень тоді, коли влада в Україні стане більш далекоглядною, а державні мужі мислитимуть стратегічно, лишень тоді постане необхідність в технічному оформлені прагнень українців, чим по суті і є обговорюваний законопроєкт», — с таким подходом выступил заместитель главы харьковской областной организации ВО «Свобода» Кирилл Лукаш.

Автор: Александр КузьменкоФото: Екатерина Минкина

А поделиться?