У Лозовій відкрили пам’ятний знак депортованим лемкам9 липня у Лозовій відкрили пам’ятний знак особам, депортованим із Польщі (операція «Вісла»). Саме сюди в період 1944-49 рр. переселили сотні лемківських родин.

На камінних плитах вигравіювано всі відомі прізвища з датами народження та звідкіля вони були депортовані. Загалом увіковічено 93 сім’ї, з них 40 чоловік мешкають у Лозовій, 39 – у Байківцях, решта – в інших навколишніх селах. Кожній людині, яка була учасником депортації, або їхнім родичам вручили спеціальні ордени з посвідченнями.

– Коли я вручав ордени, підходив до кожного, бачив їхні очі, як вони в них горіли. Люди плакали, дякували за те, що про їхню трагедію пам’ятають. У той момент, напевно, кожен з них згадав ті страшні події. Уявити важко, що ці люди пережили! Коли ти маєш дім, господарку, а тобі говорять: у тебе є 20 хвилин, бери найнеобхідніші речі і виселяйся, – розповів Байковецький сільський голова Анатолій Кулик.

Священики всіх традиційних конфесій освятили пам’ятник, здійснили спільний молебень, після чого у місцевому будинку культури відбувся концерт за участю лемківського хору із Соборного.

Ідея створення пам’ятника належить жителям Лозової. Її ініціював депутат та підприємець Ігор Гураль. Він замовив архітектора, який зробив проект, та надав камінь для створення стели. Натомість коштом Байковецької громади (120 тисяч грн.) зроблено благоустрій навколишньої території.

Як говорили більшість виступаючих на заході, пам’ятний знак стоятиме на віки, щоб наступні покоління пам’ятали про цю страшну сторінку української історії. До речі, вже після його відкриття з’явилися нові імена депортованих, які, як запевнив Анатолій Кулик, обов’язково будуть додатково внесені на пам’ятний знак.

Джерело: Тижневик «Номер один»

А поделиться?