Трагічна ДТП у Харкові: хто винен насправдіНапевно, більшість із нас потрапляли в ситуації, коли дуже хотілося б повернути час назад і чогось не робити або щось змінити чи виправити. Можливо, молода жінка, яка сидить у залі суду і яка 18 жовтня вчинила наїзд на пішоходів у Харкові, віддала б дуже багато, щоб відкрутити назад колесо часу й не сідати за кермо. Можливо, і ніколи не сідати.

На жаль, людство ще не навчилося керувати часом і змінювати події в минулому. Повернути загиблих із вини Олени Зайцевої неможливо. Саме вона є головною винуватницею цієї трагедії. Трагедії, у якій загинуло щонайменше п’ятеро людей і ще кілька можуть залишитися каліками на все життя. Її автомобіль на величезній швидкості влетів у групу людей, які стояли на тротуарі й чекали, коли загориться дозвільний сигнал світлофора для переходу вулиці… Швидкість була такою, що ніхто не встиг отямитися й зреагувати на автомобіль, який летів просто шалено. Винуватниця не залишила людям ані найменшого шансу, розкидавши тіла по тротуару. Усе це добре видно на відео з вуличних камер спостереження. Жахливі кадри жахливої трагедії.

Читайте також: Чи справді алкоголізм в Україні знищує генофонд нації

Оголошувати когось винним до рішення суду, звичайно, неправильно, але в цьому конкретному випадку особливих сумнівів не виникає. Незважаючи навіть на те, що виїзд на тротуар спровокував іще один учасник ДТП, який в’їхав на перехрестя й зіштовхнулося там із автомобілем Зайцевої, після чого «Лексус», відхилившись у результаті сильного боковогор удару, вилетів на тротуар. Наскільки завинив другий учасник ДТП (він їхав на volkswagen touareg), визначить експертиза, але головна причина — порушення швидкісного режиму й проїзд на червоне світло. Водій touareg міг банально не побачити автомобіль, який мчав на нього справа. Втім, є експерти, які це мають встановити.

Олена Зайцева за 1,5 року примудрилася кілька разів грубо порушити правила дорожнього руху. Їй було виписано кілька протоколів, у тому числі за проїзд на червоне світло, за перевищення швидкості, за створення на дорозі аварійної ситуації, яка ускладнює рух. Усе говорить про те, що як водій вона показала себе абсолютно безвідповідальною й неуважною. Але найстрашніше те, що вона неодноразово продемонструвала нерозуміння, що автомобіль є засобом пересування підвищеної небезпеки.

На превеликий жаль, сьогодні величезна кількість людей так само цього не розуміють і не сприймають автомобіль як небезпеку. Таких «зайцевих» за кермом дорогами України їздить не одна тисяча. Молодих, безтурботних, неуважних і абсолютно безвідповідальних. Багато їх не тільки серед водіїв. Ще більше безвідповідальних учасників дорожнього руху серед пішоходів і велосипедистів.

Мало хто з матусь, які перебігають дорогу з дитиною в одній руці й із мобільним телефоном в другій, думає про те, що півторатонна махина, що мчить проїжджою частиною, нехай навіть із дозволеною швидкістю в 60 км/год, не спроможна зупинитися миттєво. Та й реакція водія не завжди буває швидкою. Сутінки, дощ або звичайне осліплення від сонця чи зустрічних фар дуже знижують можливості вчасно помітити пішохода, який раптово з’явився на проїжджій частині. Водії теж люди. Їм може стати зле за кермом, зрештою. Не слід забувати й про те, що автомобіль — це дуже непростий механізм, який складається з безлічі деталей, і якісь із них можуть несподівано вийти з ладу, зробивши автомобіль некерованим.

Читайте також: Національну поліцію почнуть реформувати «під страхом звільнення»

Результати всього цього ми щодня можемо спостерігати в страшних повідомленнях про ДТП по всій країні. Кількість жертв на дорогах мало не перевищує кількість жертв у бойових діях. Так не має бути.

Що ж можна зробити для зменшення кількості жертв на дорогах?

Зараз говорять про збільшення розмірів штрафів і про зниження в місті швидкості руху до 50 км/ч.

Думаю, що такі пропозиції ніяк не допоможуть боротися з «мажорними» водіями. Хіба «Лексус» Зайцевої рухався зі швидкістю 60 км/год? Хіба вона не одержувала штрафи? Так, вони були відносно невеликими, але навіть якщо збільшити суму в десятки разів, то для таких людей це не стане проблемою.

Адже основна проблема у свідомості, а не в сумі штрафу. Ніхто не навчив цю жінку з повагою ставитися до інших учасників дорожнього руху.

Батько (або вітчим) просто віддав «маляті» дорогу тачку. Для неї це просто іграшка, у якій вона почувала себе «людиною». Але ж татусь хоча б після другого проїзду на червоний мав би забрати машину й відправити доню на додаткові заняття.

Або, можливо, позбавлення прав хоча б на півроку з наступним іспитом після повторного проїзду на «червоний» могли б урятувати кілька життів.

Обмеження ж швидкості з 60 до 50 км/год у місті навряд чи взагалі якимось чином змінить ситуацію на краще. По нормальній дорозі, якщо немає перешкод, на сучасних автомобілях навіть містом можна спокійно їхати до 80 км/год і при цьому нікому не заподіювати шкоди. Тут усе залежить від авто й навичок водія. З іншого боку, набагато більше аварійних ситуацій створюють любителі міняти рядність, ті, хто поспішає в щільному потоці, «узбічники». І, звичайно, любителі позаштатного світла на своїх авто, які засліплюють зустрічних водіїв.

Інша проблема — це автошколи й іспити на права. У більшості автошкіл середній наїзд учнів — 20 годин. При цьому автомобілі часто бувають особистими авто інструкторів, які, природно, не хочуть пошкоджувати свої машини. Якість навчання дуже й дуже кульгає. Випускників багатьох автошкіл часто необхідно вчити знову… А колись же в автошколах учні навчалися кермувати автомобілем по півроку!

Про купівлю водійських посвідчень я навіть не говорю.

Читайте також: Шумовиння, або Три «авто богатирі» постмодерного Майдану

Проблему пішоходів і велосипедистів теж необхідно вирішувати. Ситуація, коли завжди винен водій автомобіля, сьогодні неприйнятна. Дуже часто саме через неприпустимі дії пішохода стаються страшні аварії. Тож необхідно займатися постійною освітою пішоходів. Та й штрафи й різні покарання для них теж мають бути.

То чи винна двадцятилітня Олена Зайцева в здійсненні жахливого злочину? Безумовно, винна. Але її провина — це наслідок сукупності дій багатьох і багатьох людей, які її оточували. Таких же безвідповідальних, як і вона.

Дуже добре щодо цієї справи висловився відомий автогонщик Олексій Мочанов (мова оригіналу збережена):

«Это каждый из нас, кто кричал «Причина остановки!!!», «ваш радар не соответствует нормам!!», «я имею право не проходить экспертизу!!!», создал эту ситуацию.

Это каждый, кто ставил лайки и делал репосты на видео «ментов развели», «гаишник, прикол» и т.д., является причастным к этой ситуации.

Каждый, кто превышал и проезжал на красный, создавая ауру безнаказанности в нашей стране.

Штраф не оплатить за явное нарушение?

Теперь платим кровью близких и друзей.

И это только один громкий случай, это происходит по всей стране каждый день, десятками.

Мы сами научили этому молодежь, сами добились безнаказанности.

И тут уже не виноват ни Порошенко ни полиция, а мы сами.

И никто не спасет, пока каждый сам не станет отвечать за свои действия и менять свое сознание.

…Людей не вернуть!

Но завтра на дороге Вы сами будете решать, продолжать эту бойню, или все-таки…

МЫ меняем страну, не они».

Можливо, не з кожним словом можна погодитися, але в тому, що більша частина наших лих і нещасть криється в нас самих, не визнати не можна. Інакше ми завжди будемо жити в державі, у якій ніхто ні за що не відповідає, нікого не поважає й усім на всіх наплювати.

Олекса Петрівський

Інші матеріали цього автора:

Поневіряння заробітчан, або Це солодке слово «Європа»

Чи існує кібербезпека насправді

Повстання машин: реальність чи фантастика

Наскільки реальні поставки українських двигунів у КНДР

Альтернативна реальність українських ЗМІ

Новий iPhone як дороговказ до вершин або до прірви

Щорічні новини від дружини Президента

Пенсійна реформа: Остаточне прощавай!

А поделиться?