Мы нуждаемся в защите — харьковские правозащитникиВ свете получения Украиной безвизового режима со странами Европейского Союза более актуальными становятся вопросы судебной реформы и реформирования правоохранительных органов. В редакцию Misto.KH.UA обратился харьковский правозащитник Максим Корниенко со своей историей взаимодействия с недостаточно реформированной судебной системой и органами прокуратуры.

Расскажите, что собственно произошло?

14 листопада 2016 року я, правозахисник Максим Корнієнко, був заарештований на 15 діб за те, що відмовився прослідувати із зали суду у райвідділ поліції. Я вів спостереження за відкритими слуханнями у кримінальній справі стосовно двох представників ромської громади в Вовчанському районному суді Харківської області. Я записував те, що відбувалося в залі суду, на мобільний телефон, коли суддя наказав припинити зйомку, не надавши законного обґрунтування заборони. Оскільки я відмовився припинити знімати, то далі суддя викликав співробітників поліції, які забрали мене з зали суду примусово і пред’явили мені звинувачення в «злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника міліції» за ст. 185 Адміністративного кодексу України.

Что было дальше?

Слухання в цій справі відбулось у той же день під головуванням того ж самого судді, який викликав поліцію, що свідчить про очевидний конфлікт інтересів. Суд визнав у моїх діях, діях правозахисника — адмінпорушення, передбачене ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрав для мене максимально можливе покарання – адміністративний арешт терміном до 15 діб. При цьому суд не встановив обставин, що обтяжують мою, так звану «провину».

18 листопада 2016 року мій адвокат оскаржив рішення суду. У своїй скарзі я наголосив на неприпустимості ситуації, при якій вирок виноситься тим же суддею, що заборонив відеозйомку і санкціонував арешт. Також я вказав на такі порушення вчинені суддею – той прийняв неправильно складений протокол про затримання, не дозволив моєму адвокату бути присутнім на суді і відмовився надати мені, правозахиснику, у якого піднявся тиск, медичну допомогу.

Усі ці доводи були прийняті до відома в Харківському апеляційному суді, який 23 листопада 2016 року скасував постанову попередньої інстанції та відправив протокол на дооформлення. На той момент я вже провів під арештом 9 днів, і лише тоді мене відпустили. 3 лютого 2017 року Великобурлуцький районний суд Харківської області визнав, що в діях правозахисника відсутній склад адміністративного правопорушення. До Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені факти кримінального правопорушення у діях судді та правоохоронців.

Какой была реакция правоохранительных органов, и в частности прокуратуры на это решение суда?

Після того як почалося досудове слідство слідчий прокуратури Харківської області жодної слідчої дії не вчинив. Навіть визнати потерпілим відмовив. Суд скасував відмову визнати мене потерпілим, таким чином ефективного слідства не проводитися.Хоча ще 31 травня 2017 року була проведена презентація-доповідь «Становище правозахисників на підконтрольних уряду територіях України: три роки після Євромайдану», де прямо згадується випадок зі мною – «Крім того, зафіксовані випадки адміністративного переслідування правозахисників (наприклад, справа Максима Корнієнка, коли активіст незаконно отримав 15 днів адміністративного арешту за здійснення спостереження за судовим процесом у Вовчанському районному суді Харківської області)».

Таким образом, что понуждает Вас, стремится к наибольшему резонансу вокруг Вашего дела?

Зважаючи на те, що досі немає ефективного розслідування по цій справі, то можна прийти до висновку, що реформи та рух України в європейському напрямку, атмосфера для роботи правозахисників та активістів, що діють на захист суспільних інтересів, на підконтрольних уряду територіях України залишається несприятливою.

Предпринимали ли Вы попытки выходить на контакт с руководством Харьковской областной прокуратуры с тем, чтобы донести свою позицию? Ваши дальнейшие действия, если Вас не услышат на региональном уровне? Планируете ли Вы идти дальше?

Звичайно, я пробував зустрітися з прокурором Харківської області та його заступниками. Така зустріч не відбулася. Рішення суду буде одним з аргументів для Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ). В ОБСЄ і в ООН вже також спрямовані всі документи по даних справах. У них з першого дня були кейси за фактом порушення конвенції ООН про правозахисників і принципу ОБСЄ про правозахисників. Зараз ми разом з іншими правозахисниками для забезпечення права на захист прав інших громадян організовуємо коаліцію із захисту правозахисників від переслідувань.

Автор: Александр Кузьменко

А поделиться?