«Ми усі впали в чан з абсурдом» – актори театру «Воробушек»Зустріч із акторами розпочалась зі слів пісні Андрія Хливнюка «Ким ми були»:

«Я пам’ятаю, як приїхали-приплили

Вірші плели, очима кліп-кліп-кліпали

Хворіли музикою, кліпами ми

І залишилися лиш тими, ким були».

Чому? Адже перше питання, яке поставила кореспондентка Galnet  «чим ви займались до того, як стати тими, ким є зараз?».

Відтак, хтось займався юриспруденцією, хтось – медичною справою, хтось – залізничник за освітою, а хтось закінчив сільгоспакадемію імені Петра Василенка. Проте, практично усі грали у 2000-х у КВН.

«7 років тому я подзвонив Василю Байдаку і запитався у нього, чи не хоче він ще трішки попсувати собі життя. На що він відповів: «Давай!». Потім ми «приручили» Олега і зараз щось робимо. Це така весела історія. І почали робити театр. Ми такі народились, так і почалось. Нас усіх кинули в чан, як Обеліска із мультфільму «Астерікс і Обелікс». А ми впали усі в чан з абсурдом і ось вийшов театр абсурду «Воробушек»», – розповідає актор Олександр Сердюк.

Читайте також: Радянський вампір, зникнення під час вистави та… – чим дивував «Кіт Ґаватовича» у Львові

Не кожен розуміє

Театр абсурду «Воробушек» – цікавий та унікальний феномен для українського мистецтва. Актори грають «не за правилами» класичного театру. Їхні жарти, концепція та манера подачі значно відрізняються від комедійних спектаклів у академічних театрах. Тому не кожен може зрозуміти те, що хлопці хочуть передати та посміятись над тим, над чим жартують.

«Якщо людина приходить на нашу виставу, вона починає занурюватись, хто б там не прийшов. Якщо там суперкритично і не розуміють – то люди встають і йдуть з вистави, але таких мало. Є такий критичний момент – 20 хвилин. Потім люди занурюються і тоді усе гаразд», –  зазначає Василь Байдак.

Деколи у мережі хейтери можуть «незлим тихим словом» описати гумор «Воробушка». Одного разу, актори записали відео, де відповідають на такі коментарі. Кажуть, що трапилось це після безкоштовного фестивалю у Запоріжжі:

«Коли люди приходять на безкоштовний фестиваль, вони уже апріорі готові щось ненавидіти. Адже вони не платять за це кошти, тому не мають цієї цінності. Вони побачили як ми ведемо, а ми це робимо не так як інші», –  продовжує актор.

Олександр зазначає, що це є проблемою маленьких міст.

Пил Шарами

У рамках фестивалю «Кіт Ґаватовича» актори театру «Воробушек» представили виставу-альмах «Пил Шарами»  у старому ангарному депо «Lem Station». Складалась вона із декількох авторських п’єс, яку кожен актор написав самостійно, поставив та зрежисував.

Спершу її мали ставити у планетарії, однак, Олександр Сердюк жартує, що «там всі злі і нас туди не пустили»:

«Виставу мали грати у планетарії, або у відкритому космосі, але там завжди зайнято. Перший спектакль, який хотіли зіграти у космосі, але нам не дали грошей.

Якщо копати глибоко, то зробили ми у 2017-му році, коли у Харкові зачинилось кафе «Агата». Це був останній виступ у цьому закладі і вприципі це місце, де ми ставили усі наші шоу, які стали великими. Там починали усі відомі харківські музиканти ну і один театр. Це була така шана і ми робили це у вигляді  похорону. Це дань поваги. І сама вистава така доволі депресивна. Також ми давно хотіли зробити щось своє, музику, сценарій, п’єсу», – розповідає Сердюк.

«І об’єднали це все в один стиль, об’єднали це все двома зв’язними ланками у вигляді двох чудових чоловіків і ще одного учасника, який в принципі є творцем усього, що зараз відбувається у цьому світі – я маю на увазі Космос. І все це об’єдналось в один маленький спектакль», – додає актор В’ячеслав Кедр.

Дії відбуваються деінде у безмежному космосі, де немає таких явищ, як простір і час. Усе пронизує глибокий екзистенціальний сум та зоряний пил.

«Це єдина театральна вистава «Воробушка», яка має відкритий екзистенціальний сум. Ми стараємось, щоб всі наші вистави були різні за атмосферою. Ця вистава вона є екзистенціальною комедією про буття, небуття і радянського вампіра», – описує Василь Байдак.

Читайте також: У Львові відкрили виставку всесвітньо відомої української художниці, чиї твори експонувались із роботами Пікассо

Кожна міні-п’єса розпочиналась своєрідною передмовою історії, яку актори виконували, практично, у залі. Там же «Пил Шарами» і закінчився, а саме словами Мілана Кудери: «Нестерпна легкість буття».

Один з головних посилів, який актори намагались донести до глядача, полягав у тому, що у космосі багато зоряного пилу і чи ми зліпимо з нього щось, чи він просто ляже шарами, залежить від нас.

Про творчість, плани і абсурд 

Мабуть, той, хто  коли-небудь бачив виступ «Воробушка» де-не-де міг зловити себе на думці, що актори творять напідпитку чи одурманені якимись наркотичними речовинами. Однак, хлопці повністю спростовують такі твердження.

«Чесно, жодне слово не було написане напідпитку чи «під чимось». Наркоманія може пояснювати будь-що. Будь-який гумор, якщо там щось таке дивне, то напевно наркомани жартують.Немає сенсу творити «під чимось», бо ти нічого не зробиш. Якщо ти будеш вживати, коли пишеш гумор, то потім, коли ти будеш показувати це не в тому стані, то він працюватиме взагалі не так. Тобі потрібно знаходити шляхи, щоб розсмішити людей у тверезому стані», – пояснює Василь.

Актори розповіли, що планують створити власний фільм – абсурдну комедію. Як зауважили хлопці, практично усі ті, хто пише та ставить п’єси хоче їх екранізувати.

Секс і війна – теми, які зараз найчастіше порушують українські режисери, коли знімають чергову кінострічку. Актори «Воробушка» планують створити щось таке, що виходитиме за часові рамки і буде актуальним у будь-який час у будь-якому куточку світу.

І звісно, що головною основою фільму «Воробушка» стане абсурд. Абсурд, абсурд і ще раз абсурд. Творчість інародного театру пропитана ним. Проте, що ж таке абсурд?

«Що таке абсурд? Найабсурдніше це, мабуть, питання «що таке абсурд?». Тому що немає відповіді. Можна дуже довго «копатись», шукати. Зрештою, усі кажуть, що абсурд – це те, що не можна зрозуміти. Але це не правда, тому що у кожному абсурді є якась своя ідея, просто він не такий конкретний. Він дає простір, а потім ти сам шукаєш для себе відповідь», – каже Байдак.

«Колись у Чехова запитали, що таке кохання і він відповів, що кохання і є відповіддю. Абсурд – це і є відповідь», –  доповнює його В’ячеслав Кедр.

Що ж, а побачити абсурдну комедію-детектив у виконанні «Воробушка» львів’яни зможуть 16 жовтня о 7 ранку. Чому так рано? Тому що актори ставитимуть «Зранечку». Погодьтесь, що абсурдно проґавити таку нагоду.

Усі фото – Михайло Кулик.

Читайте також: Перетворити квартиру на галерею: У центрі Львова відкрився новий арт-центр

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.