Маломуж про Балаклію: влада не ухвалила стратегічних рішеньКопирайт изображения
УНІАН

Військовий арсенал біля міста Балаклія на Харківщині — найбільший склад боєприпасів в Україні. В ніч на четвер там почалася пожежа, а потім — вибухи снарядів.

Це вже не перший схожий випадок за останні кілька років. Що призвело до такої ситуації і до яких дій має вдатися українська влада і спецслужби, аби запобігти новим інцидентам, в інтерв’ю ВВС Україна розповів екс-очільник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж.

ВВС Україна: Чому в Україні регулярно вибухають військові склади?

Микола Маломуж: По-перше, невідрацьована потужна модель гарантування безпеки складів. Ще 2014 року в нас були загрози Артемівським складам, наприклад, коли чотири воєнізовані охоронці із наганами захищали величезний склад. І рухались 350 бойовиків захоплення. Ми підняли по тривозі всіх — від президента до наших бойових підрозділів — і захистили його чисто фізично.

Після того наші експерти і представники спецслужб вийшли з моделлю захисту — електронного, електричного, радіотехнічного, фізичного. Було запропоновано модель контррозвідувального забезпечення… Це втілено не було. Хоча комплекс заходів пропонувався.

Копирайт изображения
УНІАН

Image caption

Генерал армії Микола Маломуж очолював Службу зовнішньої розвідки з 2005 по 2010 рік

ВВС Україна: У Міноборони заявили, що вибухівку могли скинути з безпілотника, і вона була націлена на місце, де зберігалися снаряди. Чи справді після стількох випадків склади так погано охороняються?

Все буде списано на виконавців і командирів середньої ланкиМикола Маломуж, екс-очільник Служби зовнішньої розвідки України

Микола Маломуж: Спочатку треба подивитися, хто готує цей диверсійний акт. У першу чергу, це — компетенція спецслужб. Насамперед — СБУ, яка має виявляти, хто є ініціатором, хто готує ці акти і на якій території, які сили і які засоби…. А потім вже повинна спрацювати система реального контролю і має бути вжито заходів з упередження — наприклад, збиття безпілотників.

Ці всі заходи були розроблені по конкретному плану упередження, які були не задіяні в Балаклії.

Копирайт изображения
УНІАН

Image caption

Прем’єр Володимир Гройсман прибув на Харківщину, щоб координувати роботи з ліквідації аварії

ВВС Україна: Прокуратура відкрила провадження за халатність. Хто на державному рівні має нести відповідальність за цю халатність?

Микола Маломуж: Я розумію, що будуть відповідати не ті особи, які безпосередньо на стратегічному рівні це повинні були забезпечити. Будуть відповідати представники цього складу, підрозділи, які займаються контролем боєприпасів тощо.

Стратегічні рішення треба було ухвалити на рівні Міноборони, РНБО, СБУ і керівників цих рівнів. Зрозуміло, вони не будуть страждати. Все буде списано на виконавців і командирів середньої ланки… Тут потрібен стратегічний рівень і відповідальність персональна.

А поделиться?